O firmie  |  Aktualności  |  Rezonans magnetyczny  |  Oferta  |  Cenniki  |  Galeria  |  Kontakt  

Informacje ogólne o rezonansie magnetycznym

      Rezonans magnetyczny (MR) jest bardzo nowoczesną, jedną z najlepszych i najdokładniejszych metod obrazowania tkanek oraz narządów ludzkiego ciała. Dzięki niezwykle precyzyjnym informacjom o najmniejszych zmianach chorobowych, zachodzących w organizmie ludzkim, dostarczanym przez dokładne obrazy, rezonans umożliwia wczesną diagnostykę i zaplanowanie leczenia wielu chorób.

Przykład rezonansu: 

SIEMEMS 1,5 Tesli

          Badanie rezonansem nie jest związane z działaniem potencjalnie szkodliwych promieni rentgenowskich, więc jest ono bezpieczne i bezbolesne dla pacjenta. Do obrazowania narządów i tkanek ciała wykorzystywane są właściwości protonów wodoru, które ulegają namagnesowaniu w silnym polu magnetycznym, pochłaniają impulsy fal elektromagnetycznych i podczas zaniku pobudzenia wysyłają impuls. Z uwagi na to, że tkanki ludzkie zawierają różną ilość wody, w badaniu rezonansem ich sygnał różni się natężeniem. Ten impuls przetwarzany jest komputerowo i następnie przekształcany w obrazy diagnostyczne.

Metoda ta nie powoduje reakcji biologicznych, nie wchodzi również w interakcje i nie zaburza prowadzonego leczenia farmakologicznego. Siła pola magnetycznego, która jest niezbędna do otrzymania prawidłowych wyników, nie ma żadnego wpływu na zdrowie badanego pacjenta zarówno podczas badania, jak i również po jego zakończeniu.

Badanie rezonansem magnetycznym nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Jednak, z uwagi na możliwość podania dożylnie środka kontrastowego, zaleca się przyjście na badanie na czczo (min. 5 godzin bez jedzenia i 3 godziny bez picia).

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do badania rezonansem jest:

- wszczepiony rozrusznik serca (pole magnetyczne wytwarzane przez aparat może spowodować zaburzenia pracy rozrusznika, co stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta)

- wszczepione neurostymulatory (osoby z wszczepionymi neurostymulatorami nie mogą mieć wykonywanych badań MR)

- wszczepiony implant ślimakowy

- posiadanie klipsów naczyniowych po operacjach tętniaków mózgu

- określony rodzaj zastawek serca (wszystkie zastawki wymagają sprawdzenia czyli dostarczenia odpowiedniej dokumentacji określającej materiał, z jakiego zostały wykonane wszczepione urządzenia elektroniczne).

Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przez osoby, które z powodu pracy z szkodliwych warunkach, lub przebytego urazu mogą posiadać metaliczne ciała obce, np. opiłki żelaza, szczególnie w okolicach oczodołów. Silne pole magnetyczne może spowodować przemieszczanie się ciała obcego i uszkodzenie gałki ocznej. W sytuacji podejrzenia obecności ciała obcego, wskazane jest wykonanie zdjęć rentgenowskich i przeprowadzenie konsultacji okulistycznej przed badaniem MR.

Posiadanie implantów - bezpieczeństwo

Badanie rezonansem można wykonywać u chorych posiadających:

- implanty soczewek

- wkładki domaciczne

- implanty dentystyczne, wypełnienia, mostki - nie stanowią one przeciwwskazania do badania rezonansem magnetycznym, mogą jedynie spowodować zniekształcenie obrazu tkanek w ich okolicy, przede wszystkim w obrębie jamy ustnej i nosogardła

- implanty ortopedyczne - sztuczne stawy, stabilizatory, śruby są wykonywane z bezpiecznego do badania MR materiału, badanie MR może zostać przeprowadzone po upływnie okresu 6 tygodni od operacji

- klipsy hemostatyczne np. po usunięciu pęcherzyka żółciowego - pacjenci z takimi klipsami mogą być poddani badaniu MR po upływie okresu 6 tygodni od operacji

- stenty w naczyniach wieńcowych - produkowane typy stentów są w pełni bezpieczne do badania MR, ale takie badanie (MR) można przeprowadzić dopiero po upływie minimum 8 tygodni od wszczepienia stentu.

 

Przebieg badania

W celu wykonania badania pacjent kładzie się na ruchomym stole. Następnie stół umieszczany jest we wnętrzu skanera rezonansu. Badanie to nie jest ani niebezpieczne ani bolesne. Podczas badania, pacjent ma stały kontakt z lekarzem wykonującym badanie. Rezonans wyposażony jest w oświetlenie i wentylację, co ma zapewnić dodatkowy komfort pacjentom. W pomieszczeniu, w którym przeprowadzane jest badanie, temperatura może wynosić od 25 do 26 stopni C.        Z uwagi na ten fakt, zalecany jest lekki strój.

W zależności od typu badania, trwa ono od 25 do 90 minut.

W części badań rezonansem magnetycznym używa się specjalnego środka kontrastującego, w celu poprawienia jakości obrazu i uwiarygodnienia diagnozy. W badaniach rezonansowych stosuje się środki kontrastowe oparte na pierwiastkach ziem rzadkich, owe środki są dobrze tolerowane przez pacjentów. Są to inne środki, niż te stosowane w badaniach z użyciem tomografu komputerowego. Środki te (używane w badaniach rezonansem magnetycznym) nie wchodzą w interakcje z lekami i są wydalane z organizmu w zmienionej postaci, głównie poprzez nerki.

Jak skorzystać z badania?

     Wystarczy zadzwonić i umówić się. Rejestracja pacjentów pon.-piątek od 8 do 18.

Specjalna linia komórkowa: 785 097 971 lub

telefony stacjinarne (87) 735 13 11

Zapraszamy.

 

 

Copyright rodemed.pl